Tobit 1

1:1 Tobit беше од племето и градот Нефталим (кој е во горните делови на Галилеја погоре Ашер, по начинот на кој, што води кон запад, што има на неговата лева страна на градот Sephet).
1:2 Иако тој бил заробен во деновите на Шалманесер, кралот на Асирците, дури и во таква ситуација како заробеништво, тој не ги напушта патот на вистината.
1:3 Па тогаш, секој ден, сето она што тој беше во можност да се добие, тој доделува на неговите колеги во заробеништво браќа, кои се од неговиот роден крај.
1:4 И, кога тој беше меѓу најмладите од било во племето Нефталим, тој не покажа толку колку што било детско однесување во неговата работа.
1:5 И потоа, кога сите отиде во златните телиња кои Јеровоам, цар на Израел, го направи, само тој избегал од компанијата на сите нив.
1:6 Сепак, тој продолжи за Ерусалим, во храмот на Господа,, и таму се восхитува на Господа, Бога Израилев, нудат верно сите негови прва овошје и неговата десеток.
1:7 Па тогаш, во третата година, управувал сите негови десеток новообратените, и за нови пристигнувања.
1:8 Овие и слични такви работи, дури и како дете, забележа тој според законот на Бога.
1:9 Навистина, кога тој стана човек, тој доби жена Ана од неговото племе, и тој ја осмисли син од неа, на кого му се доделени од свое име,.
1:10 Од неговиот зачеток, тој го научил да се плашат од Бога и да се воздржат од сите гревови.
1:11 Затоа, кога, во заробеништво, тој пристигнал со неговата сопруга и синот во градот Ниневија, со сите негови племе,
1:12 (иако сите јадеа од храната на народите,) го чува душата и никогаш не е контаминирана со нивната храна.
1:13 И бидејќи тој беше свесен за Господа со сето свое срце, Бог му даде милост во очите на царот Шалманесер.
1:14 И му даде моќ да оди каде и тој би сакал, има слобода да прави што сака.
1:15 Затоа, тој продолжи за сите кои биле во заробеништво, и тој им даде корисни совети.
1:16 Но, кога тој пристигнал во беснееја, град на Медијците, тој имаше десет таланти сребро, од она што тој беше приредена од страна на кралот.
1:17 И кога, во екот на големата метежот од неговото племе, виде беда на Gabael, кој бил од племето, тој му го зајмил, врз основа на писмен договор, гореспоменатите тежина од сребро.
1:18 За волја на вистината, по долго време, Шалманесер кралот починал, Сенахирим, додека неговиот син стана цар место, и тој се одржа на омраза кон синовите на Израел.
1:19 Секој ден, Tobit патувал иако сите сопствениот народ, и ги утеши, и тој се дистрибуира до секој од нив колку што можев од неговите ресурси.
1:20 Тој се храни ги гладните, и тој се испорачува облека со голо, и тој покажа загриженост за погребување на мртвите и на убиените.
1:21 И потоа, кога цар Сенахирим се врати од Јудеја, бегаат од зло кое му беше предизвикана сите околу него, бидејќи на неговите богохулење, и, се лути, тој беше колење многу од синовите на Израел, Tobit закопани нивните тела.
1:22 И кога беше објавено на царот, тој му наредил да биде убиен, и тој го зеде целиот свој имот.
1:23 За волја на вистината, Tobit, бегаат со ништо но неговиот син и неговата сопруга, беше во можност да останат скриени, бидејќи многу го сакаше.
1:24 За волја на вистината, По четириесет и пет дена, кралот бил убиен од своите синови,
1:25 и Tobit беше во можност да се врати во својот дом, и сите негови средства биле вратени во него.

Tobit 2

2:1 За волја на вистината, По ова, кога имаше денот на Господ, и добра вечера бил подготвен во куќата на Tobit,
2:2 тој рече на својот син: "Одете, и донесе некои други, кои се плашат од Бога од нашето племе да се гостат со нас. "
2:3 И по тој отишол, враќање, тој пријавени на него дека еден од синовите на Израел, со неговото грло сече, лежеше на улица. И веднаш, тој скокна од своето место што седеа на маса, остави зад себе својата вечера, и излезе со постот на телото.
2:4 И земајќи го, тој го врши во тајност во својот дом, така што, по заоѓањето на сонцето, тој може да го закопа претпазливо.
2:5 И откако го скрил телото, тој џвака својот леб со плач и со страв,
2:6 сеќавајќи се на зборот што Господ зборуваше преку пророкот Амос: "Вашиот празници ќе се претвори во оплакување и тага".
2:7 Навистина, кога зајде сонцето, тој излезе, и тој го погребаа.
2:8 Сепак, сите негови соседи тврдеше со него, велејќи: "Сега, била издадена наредба да се изврши, бидејќи на ова прашање, и вие едвај избегна смртната казна, и повторно ќе се закопувале мртвите?"
2:9 но, Tobit, богобојазлив многу повеќе од крал, украдоа телата на убиените и да ги сокриени во неговата куќа, а во средината на ноќта, ги погреба.
2:10 Но тоа се случи еден ден, се уморни од закопување на мртвите, тој дојде во неговата куќа, и тој се фрли надолу веднаш до ѕидот, и тој спиеше.
2:11 И, како тој спиеше, топла измет од гнездо проголта падна врз очите, и тој беше слеп.
2:12 И така Господ дозволено овој судски процес да го снајде, со цел на пример може да се даде потомство на трпението, што е уште како на света работа.
2:13 За, дури и од неговиот зачеток, тој секогаш се боеше од Бога и се чуваат неговите заповеди, па тој не беше обесхрабрени пред Бога, бидејќи на ова зло на слепило што му се случи.
2:14 Но тој остана недвижен, во страв од Бога, благодарејќи на Бога во сите денови на својот живот.
2:15 Зашто, како цареви потсмеваа Блажениот Јов, така и неговите роднини и познаници исмејувани својот живот, велејќи:
2:16 "Каде ви е надеж, во име на која ќе даде милостиња и го погреба мртвите?"
2:17 За волја на вистината, Tobit ги коригира, велејќи: "Не се зборува на овој начин,
2:18 за ние сме синови на светите, и ние со нетрпение очекувам да дека животот што Бог ќе им даде на оние кои никогаш не се менуваат во својата вера пред него. "
2:19 За волја на вистината, неговата сопруга Ана излезе на ткаење работа дневно, и таа се врати на одредбите со кои таа беше во можност да се добие од трудот на рацете.
2:20 При што се случувало, ја добил јарето, таа го донесе дома.
2:21 Кога нејзиниот сопруг се слушна звукот на нејзиниот мекањето, рече тој, "Гледај, така што тоа не може да биде украден, да се врати на сопствениците, за тоа не е дозволено за нас или да се јаде, или да се допре, нешто украдени. "
2:22 во овој, неговата жена, се лути, одговорено, "Јасно е дека, надеж стана суета, и начинот на вашиот almsgiving стана очигледна. "
2:23 И со овие и други слични такви зборови, таа го укори.

Tobit 3

3:1 Потоа воздивна Tobit, и почнал да се моли со солзи,
3:2 велејќи, "Господи, ти си само и сите ваши пресуди се само, и сите твои патишта се милост, и вистината, и пресудата.
3:3 И сега, Господи, запомни ме, и не се одмазди за моите гревови, и не се сеќаваме и на моите дела, ниту оние на моите родители.
3:4 Зашто, ние не го послуша вашите принципи, и така ние сме биле предадени на грабежите и да заробеништво, и до смрт, и да исмејување, и како срам пред сите народи, меѓу кои сте ни дисперзирани.
3:5 И сега, Господи, одлично се вашите пресуди. Зашто, ние не постапиле според вашите правила, и ние не одат искрено пред да.
3:6 И сега, Господи, се направи со мене според твојата волја, и да нареди мојот дух да бидат примени во мир. За тоа е повеќе целисходно да умрам, отколку да живеам. "
3:7 И така, на истиот ден, тоа се случи дека Сара, ќерка на Рагуил, во беснееја, град на Медијците, исто така, слушна прекор од една од слугинките слуга на својот татко.
3:8 За таа била дадена на седум мажи, и демон наречен Asmodeus ги убиле, веднаш штом ќе ја приближи.
3:9 Затоа, кога таа се коригира слугинката за нејзина вина, таа и одговори, велејќи, "И ние никогаш не го види синот или ќерката од тебе на земјата, ќе убиец на своите мажи.
3:10 Дали сакате да ме убие, исто како што веќе се убиени седум мажи?"По овие зборови,, таа продолжи да горната соба на нејзината куќа. И за три дена и три ноќи, таа не јаде или пие.
3:11 Но, продолжува во молитва со солзи, таа beseeched Бог, така што тој ќе ја ослободи од овој срам.
3:12 И тоа се случи на третиот ден, додека таа беше завршувањето на нејзината молитва, благословува Господ,
3:13 тоа, вели таа: "Блажен е вашето име, Боже на нашите татковци, кој, и покрај тоа што бил лут, ќе се смилува. И во време на неволја, да го разреши гревовите на оние кои повикуваат на вас.
3:14 да ви, Господи, Се вртам моето лице; да ви, Јас го насочи очите.
3:15 Ти се молам, Господи, кои може да ме ослободи од оковите на овој срам, или барем да ме земе од земјата.
3:16 Знаеш, Господи, дека никогаш не сум посакувана маж, и јас се зачувани мојата душа чисти од сите нечисти желба.
3:17 Никогаш не сум си се мешаа со оние кои си играат. И не сум си претстави како учесник со оние кои одат со несериозност.
3:18 Но, јас се согласил да ја прифати маж, во страв, кои не се во мојата страст.
3:19 И, или јас беше недостоен од нив, или тие можеби не беа достојни за мене. За можеби ќе ме чува за друг маж.
3:20 За вашиот советот не е во рамките на способноста на човекот.
3:21 Но, сите што ви се поклони одредени на овој: животот што една, ако треба да се тестираат, ќе биде крунисан, и ако тоа треба да биде во неволја, се доставува, и ако треба да се корегира, ќе им биде дозволено да им пријде на вашиот милост.
3:22 За да не се задоволни со нашата пропаст. За, по невремето, да се создаде мир, и по солзи и плач, излеам ликување.
3:23 Мај вашето име, Боже Израилев, биде благословен засекогаш. "
3:24 Во тоа време, По молитвите на нив и се слушнаа во очите на славата на Севишниот Бог.
3:25 И Светиот Ангел Господов, Рафаел, бил испратен да се грижи за двете од нив, чии молитви се рецитира во исто време, во очите на Господа,.

Tobit 4

4:1 Затоа, кога Tobit смета дека неговата молитва се слушна, така што тој може да биде во можност да се умре, тој го нарече својот син Тобиас него.
4:2 И му рече:: "Мојот син, ги слушаат зборовите на мојата уста, и ги постави, како основа, во твоето срце.
4:3 Кога Бог ќе добие мојата душа, закопаат моето тело. И ќе чест на мајка ти, сите денови на својот живот.
4:4 За да се обврзани да бидат свесни за она што голема опасност таа страдаше заради вас во нејзината утроба.
4:5 Но, кога таа исто така ќе имаат завршено времето на својот живот, ја погребе блиску до мене.
4:6 Уште, за сите денови на својот живот, има Бог во твојот ум,. И да бидат внимателни, кои никогаш не се согласувате на гревот, ниту пак се превиди заповеди на Господа, нашиот Бог.
4:7 Дај милостина од вашиот супстанција, и не се свртиме вашето лице од било сиромах. За така ќе биде дека ниту ќе го лицето на Господа да се претвори далеку од вас.
4:8 На кој било начин дека сте способни, така ќе биде милостив.
4:9 Ако имате многу, дистрибуирате изобилно. Ако имате малку, сепак се трудат да му даде малку слободно.
4:10 За да ги чувате за себе добра награда за денот на потребата.
4:11 За almsgiving ослободува од секој грев и од смрт, и тоа нема да страда душата да оди во темнина.
4:12 Almsgiving ќе биде голем чин на верата пред Севишниот Бог, за сите оние кои го практикуваат.
4:13 Грижете се за да се чува себе си, мојот син, од сите блуд, и, освен за жена, Никогаш не се дозволи да се знае како кривично дело.
4:14 Никогаш не дозволи ароганција да владее во вашиот ум или во твоите зборови. Бидејќи во него, сите погибелта го има својот почеток.
4:15 И кој го направи било каков вид на работа за вас, веднаш да го платат својата плата, и нека не се на плати на вработени рака остане со вас во сите.
4:16 Што и да би мразам да се направи за да ви од друг, се види дека никогаш не ќе го стори тоа на друг.
4:17 Јадат леб со гладните и сиромашните, и се покрива со голо со свој облека.
4:18 Утврдени вашиот леб и вино на вашиот погреб на праведен човек, и не јадат и пијат од неа со грешниците.
4:19 Секогаш бараат совет од еден мудар човек.
4:20 Благослови Бог на сите времиња. И му поднесува претставки што тој ги насочи вашите патишта и дека сите ваши совети може да остане во него.
4:21 И сега, Јас ја откријам, мојот син, дека јас позајми десет таланти сребро, додека се уште бил еден млад дете, да Gabael, во беснееја, град на Медијците, и имам напишано неговиот договор со мене.
4:22 И така, распрашува како може да се патува со него и да добијат од него гореспоменатите тежина од сребро, и да се врати да го писмениот договор.
4:23 Не плашете се, мојот син. Ние навистина се води крпен живот, но ќе имаме многу добри работи: ако ние се плашат од Бога, и да се повлече од сите гревови, и го направи она што е добро. "

Tobit 5

5:1 Потоа Тобиас одговори на неговиот татко, и тој рече: "Ќе направам се што е исто како сте ме советуваа, татко.
5:2 Но, јас не знам како да се добие овие пари. Тој не ме знаеш, и јас не го знам. Што доказ ќе го даде за него? И јас не знам на кој било дел од патот, што доведува до тоа место. "
5:3 Тогаш татко му го одговори, и тој рече: "Навистина, Имам писмена согласност за тоа во мојот домен, кои, кога ќе го покаже на него, тој веднаш ќе го врати.
5:4 Но, излезе сега, и ќе се распрашуваа по некои верен човек, кои ќе одат со вас за да ве безбедни во замена за својата плата, така што ќе може да ја прими, а јас сум се уште жив. "
5:5 потоа Тобиас, заминување, најде прекрасен млад човек, стои опасан и навидум подготвени за патување.
5:6 И не знаејќи дека тој бил еден ангел Божји, тој го поздрави, и тој рече, "Од каде си, добар млад човек?"
5:7 И така тој одговори:, "Од синовите на Израел." И му рече Тобијас, "Дали знаете патот што води во регионот на Медијците?"
5:8 А тој одговори:: "Знаев. И јас сум често одеше низ сите негови патеки, а јас останав со Gabael, нашиот брат, кој живее во беснееја, град на Медијците, која се наоѓа на планината на Екбатана. "
5:9 Tobias му рече:, "Те викаме, Чекај овде за мене, додека не кажам истите овие работи на татко ми. "
5:10 потоа Тобиас, влез, откри сите овие работи на својот татко. врз основа на која, татко му, во восхит, побара тој ќе влезе во него.
5:11 И така, влез, тој го поздрави, и тој рече, "Може радост да биде секогаш со вас."
5:12 И Tobit рече, "Каков вид на радост ќе биде за мене, бидејќи јас седат во темнина и не ја видат светлината на небото?"
5:13 И млад човек му рече:, "Бидете непоколебливи во душата. Вашиот лек од Бога е близу. "
5:14 И така Tobit му рече:, "Можност да го води мојот син да Gabael во беснееја Дали сте, град на Медијците? И кога ќе се вратите, Јас ќе ви плаќаат вашата плата. "
5:15 И ангелот му рече:, "Јас ќе го води, и јас ќе го вратам на вас. "
5:16 И Tobit одговори на него, "Ве молам да ми кажете: која семејството или кое племе сте од?"
5:17 И Рафаел ангелот и рече, "Дали ви се бараат на семејството на еден да се вработи, или на друго место на изнајмени себе страна, да се оди со вашиот син?
5:18 Но, да не можеби и јас ќе предизвика да се грижите: Јас сум Азарија, синот Ананиев Велики ".
5:19 И Tobit одговори, "Вие сте од голема фамилија. Но, јас побара од вас, не се лути што сакав да знам вашето семејство. "
5:20 Но, ангелот му рече:, "Јас ќе ја води вашиот син безбедно, и јас ќе го вратам безбедно за вас. "
5:21 И така Tobit, одговарање, рече, "Може да одиме и, и Бог да биде со вас на вашето патување, и може ангел ве придружува. "
5:22 Потоа, кога сите работи се подготвени кои требаше да се врши на своето патување, Tobias рече збогум на неговиот татко, и на неговата мајка, и двете од нив одеше заедно.
5:23 И кога тие биле утврдени, неговата мајка заплака, и да се каже: "Кои сте ги направиле на персоналот на старост, и ќе го испрати далеку од нас.
5:24 Посакувам пари, за што ќе го испрати, никогаш не биле.
5:25 За нашата сиромаштија е доволен за нас, така што можеме да ја смета како богатство што го видовме нашиот син. "
5:26 И Tobit рече:: "Не плачете. Нашиот син ќе пристигнат безбедно, и тој ќе се врати безбедно за нас, и твоите очи ќе го видат.
5:27 За верувам дека добар ангел Божји го придружуваше и дека тој наредува сите работи добро кои се случуваат околу него, така што тој ќе се врати кај нас со радост. "
5:28 По овие зборови,, мајка му престана плач, и таа молчеше.

Tobit 6

6:1 И така Тобиас продолжи на, и кучето беше по него, и тој остана на првото место на сопирање, во близина на реката Тигар.
6:2 И тој отиде да го измие нозете, и овде, огромна риба излезе да го проголта.
6:3 и Tobias, се плашат од тоа, извика со силен глас:, велејќи, "Господине, тоа ме напаѓа!"
6:4 И ангелот му рече:, "Фати го со жабри, и да подготви тоа за вас. "И кога го сторил, тој се повлече на суво, и тоа почна да треш пред нозете.
6:5 Тогаш ангелот му рече:: "Disembowel оваа риба, и се стават настрана своето срце, и неговиот жолчно, и неговиот црн дроб за себе. За овие работи се неопходни како корисни лекови. "
6:6 И кога тој го сторил тоа, тој печени месото, и ја зедоа со нив на патот. Остатокот се солени, така што тоа може да е доволно за нив, додека тие ќе пристигне во беснееја, град на Медијците.
6:7 Потоа Тобиас прашање Ангел, и му рече:, "Те викаме, брат Азарија, да ми каже што лекови овие работи се одржи, кое ми рече да го задржи од риба?"
6:8 И Ангел, одговарање, му рече:: "Ако ги ставите малку парче од своето срце за горење јаглен, чад ќе избрка сите видови на демони, без разлика дали од човек или од една жена, така што тие веќе нема да им се доближиме.
6:9 И жолчка е корисно за помазание очите, во која може да има бела дамка, и тие ќе се излечи. "
6:10 И Tobias му рече:, "Каде сакате да останеме?"
6:11 И Ангел, одговарање, рече: "Ова е еден именуван Рагуил, човек тесно поврзани со вас од вашите племе, и тој има ќерка по име Сара, но тој нема други машки или женски, освен неа.
6:12 Сите неговиот живот е во зависност од вас, и треба да ја земе за себе си во брак.
6:13 Затоа, побара за неа од нејзиниот татко, а тој ќе му ја даде за вас, како жена. "
6:14 Потоа Тобиас одговори, и тој рече: "Слушам дека таа му е дадена на седум мажи, и тие почина. Но, јас дури и не слушнале ова: дека демонот ги убил.
6:15 Затоа, се плашам, за да не може да се случи со мене, исто така,. И бидејќи јас сум само дете на моите родители, Јас може да испрати нивната старост со болка во гробот. "
6:16 Тогаш ангелот Рафаил му рече:: "Слушај ме, и јас ќе ја откријам кои се тие, над кои демонот може да надвладее.
6:17 На пример, оние кои добиваат брак во таков начин што исклучува Бога од самите себе и од својот ум, и на таков начин како да се испразни на нивната страст, како коњ и мазга, кои немаат разбирање, над нив демонот има моќ.
6:18 Но вие, кога ќе се ја прифати, влезе во спалната соба и за три дена се чува себе си континент од неа, и себе си да се испразни ништо друго освен молитви со неа.
6:19 Згора на тоа, Таа ноќ, горат црниот дроб на риби како темјан, и демонот ќе се стави на летот.
6:20 За волја на вистината, на втората вечер, ќе бидеме спремни да се добие физички унија како онаа на светите патријарси.
6:21 И потоа, на третата вечер, ќе добие благослов, така што здрави деца може да се procreated од вас и.
6:22 И така, третата вечер ја беше постигнато, ќе добиете девица со страв од Господа,, предводена повеќе од љубовта на децата од страна на физички желба, така што, како потомци на Авраам, тогаш ќе се добие благослов во деца.

Tobit 7

7:1 И така тие отиде во Рагуил, и Рагуил ги прими со радост.
7:2 а Рагуил, гледајќи на Tobias, рече Ана неговата сопруга, "Колку како братучед ми е овој млад човек!"
7:3 И кога го рече ова, рече тој, "Кој од нашите браќа сте од, млади мажи?"
7:4 Но тие рекоа:, "Ние сме од племето на Нефталим, од ропството на Ниневија. "
7:5 А Рагуил им рече:, "Дали знаете брат ми Tobit?"Тие му одговорија:, "Ние го знаеме."
7:6 И бидејќи тој беше велејќи многу добри работи за него, ангелот му рече на Рагуил, "На Tobit за кого ќе се распрашува е татко на овој млад човек."
7:7 А Рагуил се фрли кон него и го бакна со солзи и плач на вратот, велејќи, "Може благослов да биде врз вас, мојот син, бидејќи си син на добра и најблагородните човек. "
7:8 И неговата сопруга Ана, и нивната ќерка Сара, плачеа.
7:9 И така, откако се зборува, Рагуил наложено овца да бидат убиени, и прослава за да бидат подготвени. И кога ги охрабруваше да седнат на вечера,
7:10 рече Тобијас, "тука, денес, Јас нема да се јаде или пие, освен ако не прво потврди мојата петиција, и ветувам дека ќе им даде на вашата ќерка Сара за мене. "
7:11 Кога Рагуил слушнале овој збор, се исплаши, знаејќи што се случило тие седум мажи, кој ја приближуваше. И тој почна да се плаши, за да не може да се случи со него, исто така, на истиот начин. И, бидејќи тој се колеба и не даде понатамошни одговор на петицијата,
7:12 ангелот му рече:: "Не плаши се да му ја даде на оваа, бидејќи оваа стравува од Бога. Тој е должен да се приклучи на вашата ќерка. Затоа што на овој, нема друг би можело да ја имаат. "
7:13 Тогаш Рагуил рече: "Јас не се сомневам дека Бог призна дека моите молитви и солзи пред неговиот поглед.
7:14 И јас верувам дека, Затоа, дека тој го предизвика да се дојде до мене, така што ова може да се приклучи во брак со еден од нејзините свој племе, во согласност со законот на Мојсеј. И сега, не продолжи да се сомневам дека ќе му ја даде за вас. "
7:15 И преземање на десната страна на неговата ќерка, тој го даде во десната страна на Tobias, велејќи, "Бог на Авраам, и Бог Исаков, и на Јакововиот Бог биде со вас. И може да му се придружи заедно во брак и да ги исполни неговиот благослов во вас. "
7:16 И преземање на хартија, тие го направија писмен запис на бракот.
7:17 И после тоа, тие постат, благословуваа Бога.
7:18 А Рагуил се јавил на сопругата Ана него, и тој ја наложено да подготви уште една спална соба.
7:19 И таа го донесе нејзината ќерка Сара во него, и таа плачејќи.
7:20 А таа рече:, "Бидете непоколебливи во духот, мојата ќерка. Нека Господ од небото да ви даде радост на местото на тага што ќе мораше да ги издржи. "

Tobit 8

8:1 За волја на вистината, откако тие ручал, тие го донеле на младиот човек за неа.
8:2 И така, Tobias, сеќавајќи се на зборот на ангел, учествуваа на црниот дроб од торбата, и тој го става во текот на жар.
8:3 Тогаш ангелот Рафаел фатени демонот, и го врза во пустината на Горен Египет.
8:4 Потоа Тобиас охрабруваше девица, и тој рече:: "Сара, станам и да се молиме на Бога овој ден, и утре, и наредниот ден. За, во текот на овие три ноќи, ние се приклучи на Бога. И потоа, кога третата вечер помина, ние самите ќе се приклучи заедно.
8:5 За сигурно, ние сме деца на светиите, и ние не треба да се приклучи заедно во таков начин што ги поганите, кои се неуки на Бога. "
8:6 И така, зголемувањето заедно, тие двајцата искрено се молел, во исто време, дека здравјето може да се даде за да ги.
8:7 И рече Тобијас: "Господи, Богот на нашите татковци, може да е на небесата и на земјата да те благослови, и морето, и фонтани, и реките, и сите суштества кои се во нив.
8:8 Вие формирана Адам од калта на земјата, и ти дал Ева него како помошник.
8:9 И сега, Господи, знаеш дека јас земам мојата сестра во брачната унија, не од причина на световна задоволство, но само за љубовта на потомство, во кој вашето име може да биде благословен во веки веков. "
8:10 Сара, исто така, рече, "Биди милостив кон нас, Господи, биде милостив кон нас. И нека и остарат заедно во здравството. "
8:11 И тоа се случи, за времето на кукурикање на петелот, кои Рагуил нареди на слугите да биде повикан, и тие излегоа со него заедно да се ископа гроб.
8:12 За, рече тој, "Да не можеби, на ист начин, тоа може да се случи со него, како што се случи и во останатите седум мажи кои се доближив до неа. "
8:13 И како се подготвени јама, Рагуил се врати на неговата сопруга, и тој рече:,
8:14 "Испрати еден од вашите слугинки, и нека се види дали тој е мртов, за да можам да го закопаат пред зората на ден. "
8:15 И така, таа испрати еден од нејзините слугинки, кој влегол во спалната соба и открив нив безбедно и неповреден, спиење и двете заедно.
8:16 И враќање, таа објави добрата вест. И го благослови Господ: Рагуил, особено, и неговата сопруга Ана.
8:17 А тие рекоа:: "Ние да те благослови, Господ, Бог Израилев, поради тоа што не се случило во начинот на кој ние мислев дека би можеле да.
8:18 За да дејствувале во вашата милост кон нас, и сте исклучени од нас непријателот кој ни се изведува.
8:19 Згора на тоа, сте се сожали на само две деца. да ги направи, Господи, во можност да ве благослови поцелосно и да ви понудиме жртва на вашиот пофалби и за нивното здравје, така што сите луѓе насекаде да се знае дека само ти си Бог на целата земја. "
8:20 И веднаш Рагуил инструкции на своите слуги да рефил на јама, која тие ја направија, пред бел ден.
8:21 И тогаш тој изјави неговата сопруга да се подготват на празникот, и да се подготват сите одредби кои се неопходни за оние кои се обврзуваат на патување.
8:22 Исто така, тој предизвика две дебели крави и четири овни да бидат убиени, и банкет да биде подготвена за сите свои соседи и секој еден од неговите пријатели.
8:23 А Рагуил се изјасни со Тобиас да се одложи со него за две недели.
8:24 Згора на тоа, на сите работи кои Рагуил поседува, тој даде една половина дел Тобиас, и тој го направи за пишување, така што половина од тоа остана исто така, треба да помине во сопственост на Tobias, по нивната смрт.

Tobit 9

9:1 Потоа Тобиас наречен Ангел да го, кого го сметаат за навистина да се биде човек, и му рече:: "Брате Азарија, Јас implore да ги слушате моите зборови:
9:2 Ако треба да се даде себеси да биде слуга, Јас не би бил подеднакво достојни за вашиот промисла.
9:3 И покрај тоа, Ве молам да ги понесете со вас ѕверови, па дури и службеници, и да одат во Gabael беснееја, градот на Медијците, и да се врати да го ракописна честитката, и да добијат од него пари, и му поднесува претставки да се дојде до мојата свадба прослава.
9:4 За да знаеш дека татко ми броеви дена. И ако јас го одложи еден ден повеќе, душата своја, ќе бидат погодени.
9:5 И сигурно ќе видите колку Рагуил има добиено мојата заклетва, заколна дека не сум во можност да презирање ги одбиваат. "
9:6 Потоа Рафаел позајмени четири од слугите на Рагуил, и две камили, и тој отпатува за беснееја, градот на Медијците. И по наоѓање Gabael, му ја даде ракописна честитката, и го добил од него сите пари.
9:7 И тој му го откри, во врска со Тобиас син на Tobit, сето она што е направено. И тој дошол со него на прославата на свадбата.
9:8 И кога влезе во куќата на Рагуил, тој открил Тобиас седеа на маса. И скока до, тие бакна едни со други. И Gabael плачеше, и тој го благослови Бог.
9:9 А тој рече:: "Нека Бог на Израел да те благослови, зашто ти си син на човек најблагородните и само, богобојазлив и вршење almsgiving.
9:10 И може благослов да се зборува во текот на жена ти и над вашите родители.
9:11 И може да се види вашите синови, и синовите на твоите синови, дури и до третото и четвртото колено. И може да потомството да биде благословен од Бог на Израел, кој владее во веки веков. "
9:12 И кога сите го рече, "Амин,"Тие се приближуваше празникот. Но, тие, исто така, ја прослави свадбата со страв од Господа,.

Tobit 10

10:1 За волја на вистината, кога Tobias беше одложен поради прославата на бракот, неговиот татко Tobit е загрижен, велејќи: "Зошто мислите дека мојот син е одложен, или зошто тој бил притворен таму?
10:2 Дали мислите дека Gabael почина, и дека никој нема да му ги врати парите?"
10:3 И така тој почна да се биде многу тажно, тој и неговата сопруга Ана со него. И тие двајцата почна да плаче заедно, бидејќи нивниот син не барем да се вратат во нив на назначениот ден.
10:4 Но, неговата мајка плачеше неутешна солзи, и исто така, рече: "Тешко, Тешко мене, О синко. Зошто ние да ви испрати на патување далеку, ви: светлината на очите, персоналот на старост, на утеха од нашиот живот, со надеж на нашето потомство?
10:5 Кои ги имаат сите работи заедно како еден во вас, ние не треба да сте отпуштени од нас. "
10:6 И Tobit кажував: "Бидете мирни, и не се мачи. Нашиот син е безбедно. Тој човек, со кого го испрати, е доволно верен ".
10:7 Сепак, таа во никој случај не може да се утеши. Но, скокајќи секој ден, таа погледна сите круг, и патувал низ сите начини, со која се чинеше дека секоја надеж дека тој може да се врати, така што таа би можеле да го видам доаѓаат од далеку.
10:8 За волја на вистината, Рагуил му рече на својот син-во-закон, "Останете овде, и јас ќе се испрати порака на здравјето на вашиот татко Tobit ".
10:9 И Tobias му рече:, "Знам дека татко ми и мајка ми сега се бројат деновите, и нивниот дух мора да биде мачен во нив. "
10:10 И кога Рагуил имаше постојано петиција Тобиас, и тој беше во никој случај не сакаат да го слушаат, што го одржа на Сара да го, и половина од сите негови супстанција: со мажи и жени службеници, со овци, камили, и крави, и со многу пари. И тој го отфрли далеку, во областа на безбедноста и веселба, од него,
10:11 велејќи: "Нека Светиот Ангел на Господ да биде со вашето патување, и може да те води низ неповреден, и може да се открие дека сите се во право во врска со вашите родители, и може да моите очи да се види вашите синови пред да умрам. "
10:12 И родителите, земајќи одржи на нивната ќерка, бакна и да ја пушти:
10:13 ја опоменуваат да го почитува својот татко-во-закон, да се сака својот сопруг, за водење на семејството, за регулирање на апарати за домаќинство, и да се однесуваат irreproachably себеси.

Tobit 11

11:1 И кога тие се вра, тие дојдоа до Харан, кој се наоѓа во средината на патувањето, спротивната Ниневија, на единаесеттиот ден.
11:2 Тогаш ангелот и рече: "Брат Тобиас, знаете како да се остави зад себе својот татко.
11:3 И така, ако тоа ви е угодно, ајде да одиме напред, и нека семејство следат по нас со побавен чекор, заедно со вашиот невестата, и со животни. "
11:4 И бидејќи тоа го задоволство да одат на овој начин, Raphael вели дека Tobias, "Земете со вас од жолчката од риба, за тоа ќе биде потребно. "И така, Tobias зеде од неговата жолчно, и тој отиде напред.
11:5 Но, Ана седеше покрај патот секој ден, на врвот на еден рид, од каде што ќе бидат во можност да се види за на долги патеки.
11:6 И додека таа го гледа за неговото доаѓање од тоа место, таа изгледаше далеку, а наскоро сфатила дека нејзиниот син се приближува. и водење, таа го објави на нејзиниот сопруг, велејќи: "Ете, вашиот син ќе дојде. "
11:7 И Рафаел вели Тобиас: "Веднаш штом ќе се влезе во вашиот дом, веднаш обожава Господа, вашиот Бог. И, благодарејќи на него, пријде татко ти, и да го бакне.
11:8 И веднаш го помаза очите од овој жолчката од риба, кои што ги носите со вас. На што треба да знаете дека неговите очи наскоро ќе бидат отворени, и татко ти ќе ја види светлината на небото, и тој ќе се радуваат во очите на вас. "
11:9 Тогаш куче, кој бил со нив во начинот на кој, истрча пред, и, пристигнуваат како гласник, тој покажа својата радост од сервилни и вртејќи со опашката.
11:10 И се крева, слеп татко почна да работи, камен со нозете. И давање на раката на слугата, тој се стрча за да се исполнат својот син.
11:11 И го прима, тој го бакна, како и неговата сопруга, и тие двајцата почна да плаче од радост.
11:12 И кога тие почитувале Бога и им се заблагодари, седнаа заедно.
11:13 потоа Тобиас, преземање од жолчката од риба, намачка очите на неговиот татко.
11:14 И околу половина час помина, а потоа и бел филм почнаа да излегуваат на очите, како на мембраната на јајце.
11:15 Така, земајќи одржи на тоа, Тобиас го влечат далеку од очите, и веднаш прогледа.
11:16 И Го славеа Бога: Tobit особено, и неговата сопруга, и сите оние кои го познаваа.
11:17 И Tobit рече, "Јас те благослови, Господи, Боже Израилев, затоа што ме прекори, и ќе ме спаси, и овде, Гледам син ми Тобиас ".
11:18 И потоа, по седум дена, Сара, жената на неговиот син, и сите членови на семејството пристигна безбедно, заедно со овците, и камилите, и колку пари од својата сопруга, но исто така и со тие пари што ги примил од Gabael.
11:19 И му објаснил на неговите родители во сите придобивки од Бога, кои тој ги доставил сите околу него, со помош на човекот кој го доведе.
11:20 И тогаш Ahikar Надав пристигна, мајчината први братучеди на Tobias, радост за Тобијас, и честитајќи со него за сите добри работи што Бог го откри сите околу него.
11:21 И за седум дена тие постат, и сите се радуваме со голема радост.

Tobit 12

12:1 Потоа Tobit повика својот син да го, и му рече:, "Ние сме во можност да им даде на овој свет човек, кој ќе се придружени?"
12:2 Tobias, одговарање, рече на татка си: "Татко, што платите ќе му го даваме? А што би можело да биде достоен за негова корист?
12:3 Тој ме водеше и ме врати безбедно. Тој доби пари од Gabael. Тој ме предизвика да имаат жена ми. И тој се ограничени на демонот далеку од неа. Тој предизвика радост на нејзините родители. себе, тој спасени од се проголта од риба. Како за вас, тој, исто така, ќе предизвика да ја види светлината на небото. И така, ние сме биле полни со сите добри работи преку него. Што можеме да можеби даде за него тоа ќе биде достоен за овие работи?
12:4 Но, јас ќе викаме, мојот татко, да го праша дали тој можеби би унижавам да се земе за себе половина од сите работи кои се донесе. "
12:5 И ќе го викне, таткото особено, и синот, тие го зеде настрана. И тие почнаа да го поднесат претставка, така што тој би унижавам да прифати сопственост на една половина дел од сите работи кои тие го донесе.
12:6 Тогаш тој им рече насамо: "Сполај на Бога на небото, и се исповедаат кај него во очите на сите што живеат, за тој дејствувал во својата милост кон вас.
12:7 За тоа е добро да се скрие тајната на кралот, исто како што е, исто така, чесно да се открие и да ги признаат делата на Бога.
12:8 Молитвата со постот е добар, и almsgiving е подобар од криеле злато во багаж.
12:9 За almsgiving избавува од смрт, и истиот е она што го прави чистки гревови и една можност да се најде милост и вечен живот.
12:10 Но, оние кои грев и беззаконие се непријатели на сопствената душа.
12:11 Затоа, Јас се открие вистината за вас, и јас не ќе се скрие објаснување од вас.
12:12 Кога ќе се молел со солзи, и го погреба мртвите, и ги остави зад вашиот вечера, и се сокри мртвите преку ден во вашата куќа, и ги погребаа ноќе: Јас понуди молитва на Господ.
12:13 И затоа што се прифатливи за Бог, тоа беше потребно за да се тестираат со испитувања.
12:14 И сега, Господ ме испрати да те излечи, и да се ослободи Сара, сопруга на вашиот син, од демонот.
12:15 Зашто Јас сум Ангел Рафаел, еден од седум, кои стојат пред Господа. "
12:16 А кога го чуја тоа, тие се исплашија, и се одземени со страв, тие паднаа на земјата на лицето.
12:17 И ангелот им рече:: "Мир на тебе. не плаши се.
12:18 Зашто, кога бев со вас, Јас бев таму со волјата на Бог. благослови го, и да пее со него.
12:19 Навистина, Јас како да се јаде и пие со вас, но јас се направи употреба на невидлив храна и пијалок, што не може да се види од страна на мажите.
12:20 Затоа, време е да се вратам на оној што ме испрати. Но, како што за вас, благослови Бог, и ги опишуваат сите негови чуда. "
12:21 И кога го рече тоа, тој е земен од пред нивните очи, и тие не беа во можност да го видам веќе.
12:22 Потоа, лежи ничкум, за три часа ничкум, тие благослови Бог. И се крева, тие се опишани сите негови чуда.

Tobit 13

13:1 И така, постариот Tobit, отворајќи ја устата, благословен Господ, и тој рече: "Господи, ти си голем во вечноста и твоето царство е со сите возрасти.
13:2 За да камшикуваат, и ќе ги зачувате. Да доведе до гроб, и да ви донесе повторно. И не постои никој кој може да избега од рака.
13:3 Исповеда на Господ, О синови на Израел, и да го фалат во очите на народите.
13:4 За, навистина, тој ќе има дисперзирани меѓу народите, кои се неуки на него, кои може да се прогласи чудесата Негови, и дека може да предизвика нив да се знае дека не постои друг семоќниот Бог, освен него.
13:5 Тој ни ги прекори поради нашите беззаконија, и тој ќе нè спаси по Својата милост.
13:6 Затоа, гледаат на она што тој го направи за нас, и, со страв и трепет, исповедаат кај него. И величат кралот на сите возрасти со вашите дела.
13:7 Но, како што за мене, Јас ќе го исповедаме во земјата на мојата заробеништво. За тој го откри неговото величество во грешен народ.
13:8 И така, се конвертира, грешници, и го правда во присуство на Бога, верувајќи дека тој ќе дејствува во својата милост кон вас.
13:9 Но, јас и мојата душа ќе се радува во него.
13:10 Благословувај го, сите што неговите избраници. Чувајте денови на радост, и се исповедаат кај него.
13:11 Ерусалиме, Божјиот град, Господ ви го прекори за делата на своите раце.
13:12 Исповеда на Господа со вашите добри нешта, и благослови Бог на сите возрасти, така што тој може да ги обноват својот шатор во вас, и тој може да се потсетиме на сите затвореници да ви, и можеби ќе ми биде драго во сите времиња и засекогаш.
13:13 Ќе блесне со прекрасен светлина, сите краишта на земјата ќе обожавате од вас.
13:14 Народите од далеку ќе дојдам при вас, носејќи подароци. И во вас, тие ќе обожавате Господ, и тие ќе се одржи вашата земја во светост.
13:15 Зашто тие ќе се повика на големо име во вас.
13:16 Оние кои презирате ќе бидат проколнати, и сите оние кои хули од вас ќе биде осуден, и оние кои ќе се изгради ќе биде благословен.
13:17 Но, ќе се радуваат на вашите синови, затоа што сите ќе бидат благословени, и тие ќе се соберат за Господ.
13:18 Блажени се оние кои те сакаат и кои се радуваат во вашиот мир.
13:19 Благословувај го, Душо моја!, за Господ, нашиот Бог, го ослободил Ерусалим, неговиот роден град, од секој еден од нејзините неволји.
13:20 Среќен ќе бидам, Ако било кој од моите потомци ќе бидат оставени да се види светлината на Ерусалим.
13:21 Портите на Ерусалим ќе биде изградена од сафир и смарагд, и сите ѕидови ќе биде опкружен со скапоцени камења.
13:22 Сите негови улици ќе биде поплочен со камења, бела и чиста. И "Алилуја" ќе се пее во текот на својата населби.
13:23 Благословен е Господ,, кој го има возвишена, и може да го владее над него, засекогаш. Амин. "

Tobit 14

14:1 И проповедта на Tobit е завршена. И по Tobit прогледа, живеел четириесет и две години, и тој го виде синовите на неговите внуци.
14:2 И така, имаат завршено 102 години, тој бил погребан чесно на Ниневија.
14:3 Имено, тој беше педесет и шест години, кога изгубил светлината на очите, и тој беше шеесет години, кога тој навистина го доби повторно.
14:4 И, во вистината, остатокот од неговиот живот е во радост. И така, со добра остварување на страв од Бога, тој отиде во мир.
14:5 Но, во часот на неговата смрт, тој ги повика да се неговиот син Тобиас, заедно со неговите синови, седум млади луѓе кои беа неговите внуци, и им рече::
14:6 "Ниневија ќе поминат наскоро. За словото Господово оди напред, и нашите браќа, кои биле дисперзирани далеку од земјата на Израел, ќе се врати за да ја.
14:7 Така на пусто земјиште ќе биде целосно исполнет повторно. И Божјиот дом, која била запалена како темјан во неа, ќе биде изградена повторно. И сите оние кои се плашат од Бога ќе се врати таму.
14:8 И народите ќе се откаже од своите идоли, и тие ќе влезат во Ерусалим, и тие ќе живеат во него.
14:9 И сите цареви на земјата ќе се радуваат на тоа, восхитена Царот на Израел!.
14:10 Затоа, моите синови, Слушај го својот татко. Му служиме на Господ во вистината, и се обидуваат да го прават она што го молам.
14:11 И команда вашите синови, така што тие може да се постигне правдата и almsgiving, и така што тие можат да се сетат на Бога и да го благослови на сите времиња, во вистината и со сета сила.
14:12 И сега, синови, слушај ме, и не остануваат тука. Но, на она што денот ќе го закопа вашата мајка блиску до мене во еден гроб, од тоа време, насочи вашите чекори да го напушти ова место.
14:13 За Гледам дека беззаконие својата ќе го донесат својот крај. "
14:14 И тоа се случи дека, По смртта на неговата мајка, Tobias повлече од Ниневија, со неговата сопруга, и синови, и синовите на синовите, и тој беше вратен на неговиот татко-во-закон.
14:15 И ги најде неповреден во добра старост. И тој се грижеше за нив, и ги затвори очите. И сите наследството од домот на Рагуил предадена на него. И виде синовите на своите синови во петтата генерација.
14:16 И, ја заврши деведесет и девет години во страв од Господ, со радост, Го погребаа.
14:17 Но, сите неговото семејство и сите неговата лоза продолжи со добар живот и во светиот разговор, така што тие се прифатливи и на Бога и на луѓето, како и за секој кој ќе се насели во земјата.